به روستایی گربدان خوش آمدید(بالا شهر)

عکس، مقاله ،دانلود آهنک و.......

شیب دراز

شیب دراز

در قسمت جنوبی جزیره و در نزدیکترین فاصله به جزیره هنگام ، منطقه ای است که به شیب دراز معروف است و محل تخم گذاری لاک پشتها بخصوص لاک پشتهای عقابی میباشد . این منطقه از طرف محیط زیست محافظت میشود . زمان تخم گذاری لاک پشتها از اوایل اسفند تا اواخر خرداد میباشد . هر لاک پشت در هر تخم ریزی بیش از ۱۰۰ تخم میگذارد . زمان تخم ریزی برای هر لاک پشت هم حدود ۲ ساعت است و ۲ ماه بعد بچه لاک پشتها متولد میشوند . در جزیره قشم ساحل صخره ایی وجود دارد به اسم ریگو معروف به ساحل لاک پشتها که این جانوران زیبا برای تنفس به روی آب می ایند .

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۸ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

بام قشم

بام قشم در حد فاصل روستای سلخ در جنوب و روستای طبل در شمال فلاتی نیمه مرتفع قرار دارد که به بام قشم مشهور است . راه رسیدن به آن از کنار روستای طبل میگذرد که از انتهای مسیر ماشین رو پس از حدود ۱۵دقیقه پیاده روی و صعود از دامنه های آن میتوان به سطح فلات دسترسی پیدا کرد . در اینجا بقایای یک روستای ویران شده نیز وجود دارد که اهالی منطقه آن را کلات کشتار مینامند . منظره روربه رو و پشت سر بام قشم آبهای نیلگون خلیج همیشگی فارس است .
+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۶ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

قبرستان انگلیسیها


قبرستان انگلیسیها

باقیمانده محل زندگی شماری انگلیسی در زمان فتحعلی شاه است و در بندر باسعیدو قرار دارد . تعدادی قبر ماموران دولت انگلیس ، دکل دیده بانی و قلعه کوچک ساحلی از آن باقی مانده .

مجموعه تاریخی فرهنگی بندر لافت

ساختار این بندر کاملا سنتی و سراسر بادگیر های معروف ایرانی است که در شهر یزد نیز به وفور یافت میشود . غروب این بندر از بالای بلندی مشرف به شهر بسیار دیدنی و آرام بخش است . قلعه کوچکی که از دوران نادرشاه که به قلعه نادری معروف است نیز در این بندر دیده میشود . اما تاریخ بنای آن قدیمی تر از دوران نادر شاه است و به احتمال زیاد بر روی پایه های دژ کهن باستانی قبل از اسلام ساخته شده است . در کنار قلعه نادری چند حلقه چاه به چشم میخورد . تل مشرف به این چاهها با سطح سنگی مرجانی آب باران را به گودال محل چاهها هدایت میکند و چون کف چاهها به لایه های گچی ختم شده ، آب برای مدت طولانی نسبتا سالم و خنک در آن باقی میماند . میگویند تعداد آنها برابر تعداد روزهای سال کبیسه ، ۳۶۶ حلقه بوده که اهالی هر روز سال درب یکی از چاهها را برداشته و از آن آب میکشیدند . ولی در حال حاضر فقط ۷۰ حلقه از آنها باقی مانده .

به علت تامین آب چاهها از تل بالا در اصطلاح محلی به تل او معروف بوده که با ورود توریست ها به چاههای طلا هم خوانده شده . درست مثل جورده (ده بالا) در چابکسر که به جواهر ده تبدیل شد .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۳ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

قلعه پرتغالیها


قلعه پرتغالیها

درسال ۱۵۰۷ آلبورکرک دریاسالار پرتغالی جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف کرده و از این طریق به راه بازرگانی بین هند و اروپا تسلط یافت . حکومت پرتغالیها بر این راه ۱۱۰ سال طول کشید در این مدت دژها و قلعه هایی ساختند که میتوان به قلعه جزایر هرمز ، قشم و لارک اشاره کرد قلعه قشم با مساحتی بیش از ۲هزار متر مربع از سنگهای آهکی و گچی و با ملاط ساروج ساخته شده و شکل تقریبی آن مستطیل است و ۴برج در چهار کنج دارد . از این دژ ظاهرا برای انبار مهمات و سلاح استفاده میشد که در مواقع ضروری به دیگر دژها کمک میرسانده . بنا بر نوشته سدیدالسلطنه ، نقبی میان این قلعه و نخلستان بیرون از شهر کنده بودند تا قلعه نشینان بتوانند به هنگام حمله دشمن و محاصره قلعه از دام مهاجمان بگریزند . درون قلعه بقایای ۲ توپ از آن دوران باقی مانده . سرانجام در سال ۱۶۳۳ در دوره صفویه و به فرماندهی امام قلی خان سردار ایرانی این قلعه و دیگر پایگاه ها در دهانه خلیج فارس فتح شد . این قلعه در داخل شهر قشم کنار ساحل و رو به جزیره لارک و به اندازه ۱۰دقیقه پیاده روی تا سه راه مخابرات قرار دارد .

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۳ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

آب گیرها


آب گیرها

در قشم تعدادی آبگیر و سد از دوران قدیم به یادگار مانده . یکی از آنها سد پی پشت در کنار روستایی به همین نام است که تاسیسات تقسیم آب این سد حداقل از دوره ساسانی است و دیگر آب گیر سد گوران است . کارشناسان تاکید کرده اند که پی اولیه سد گوران از دوره هخامنشی و قسمت بالا و تاج آن به دوره ساسانی برمیگردد . دیگر سدهای جزیره عبارتند از سد خالصی ، سیماب ، توریان و سلماب

درخت انجیر معابد(لور)

از رستنیهای شگفت انگیز مناطق حاره بویژه سواحل خلیج فارس درخت انجیر معابد یا لور است . به ظاهر ریشه های این درخت از شاخه ها آویزان است . میوه رسیده آن نارنجی رنگ و خوراکی است . یکی از زیبا ترین این درختان را میتوان در روستای تم سنیتی منطقه توریان مشاهده کرد که در نزدیکی آن بقعه ای با معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۱ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

جزیره ناز

جزیره ناز

یکی از زیبایی های جزیره قشم ، جزیره ناز است که در ساحل شرقی قشم واقع شده .وسعت جزیره ناز تقریبا سه هکتار است . این جزیره فاقد ساحل شنی است و دیواره های صخره ای به ارتفاع پنج تا ده متر اطراف آنرا فرا گرفته است . روی این جزیره کاملا مسطح است . در هنگام جذر آب ، جزیره ناز به جزیره قشم چسبیده و میتوان با ماشین و یا پیاده بین دو جزیره رفت و آمد کرد . ولی در هنگام مد ، آب مسیر عبوری بین دو جزیره را پر کرده و قسمتی از جزیره قشم به نام جزیره ناز بوجود می آید . جزیره ناز را میتوان در مسیر رسیدن به اسکله قایقهای مسافربر برای جزیره هنگام (اسکله کنجالو) مشاهده کرد
+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۵:۳۰ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

عکسهایی از جزیره قشم

+ نوشته شده در  شنبه ۳ مهر۱۳۸۹ساعت ۴:۳۴ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

عکس و مقاله از مراسم عروسی در جزیره قشم

برای خواندن مقاله : مراسم  عروسی در جزیره قشم روی عکس کلیک کنید

برای دیدن بقیه تصاویر برید به ادامه متلب.....

(((نظر یادتون نره دوستان)))...........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۹ساعت ۴:۳۵ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

اس ام اس های سر کاری (1)

برید به ادامه متلب

... <  لطفا نظر یادتون نره >...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۸:۱۸ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

حکایت جذاب پندآموز

حکایت جذاب پندآموز

روزی مردی ثروتمند در اتومبیل جدید و گران قیمت خود با سرعت فراوان از خیابان کم رفت و آمدی می گذشت .

برید به ادامه متلب

  ... <  لطفا نظر یادتون نره >...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۷:۵۸ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

شانس

در زمان ها ي گذشته ، پادشاهي تخته سنگ را در وسط جاده قرار داد و براي اين كه عكس العمل


مردم را ببيند خودش را در جايي مخفي كرد. بعضي از بازرگانان و نديمان ثروتمند پادشاه بي تفاوت از

كنار تخته سنگ مي گذشتند. بسياري هم قر قر مي كردندكه اين چه شهري است كه نظم ندارد

. حاكم اين شهر عجب مرد بي عرضه اي است و ... با وجود اين هيچ كس تخته سنگ را از وسط بر

نمي داشت . نزديك غروب، يك روستايي كه پشتش بار ميوه و سبزيجات بود ، نزديك سنگ شد.


بارهايش را زمين گذاشت و با هر زحمتي بود تخته سنگ را از وسط جاده برداشت و آن را كناري قرار

داد. ناگهان كيسه اي را ديد كه زير تخته سنگ قرار داده شده بود ، كيسه را باز كرد و داخل آن

سكه هاي طلا و يك يادداشت پيدا كرد. پادشاه در ان يادداشت نوشته بود : " هر سد و مانعي مي

تواند يك شانس براي تغيير زندگي انسان باشد

  ... <  لطفا نظر یادتون نره >...
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۷:۴۶ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

تاجر بوالهوس ... حکایت های پند آموز

تاجری در بغداد زنی صاحب جمال داشت . اتفاقا آن تاجر به بصره رفت و در آنجا نیز زنی دل از او ربوده و به عقد تاجر بوالهوس در آمد . و هر بار که به بصره می رفت ، چهار ماه در آنجا توقف می کرد . زن بغدادی دانست که شوهرش در بصره زنی گرفته است . صبر کرد تا سوداگران بصره به بغداد آمدند .

پس از زبان یکی از آشنایان شوهرش نامه ای به شوهرش نوشت به این مضمون که : (( زوجه ات در بصره مرده است و اموال بسیار بجا گذاشته است الحال زودتر به این جا بیا )) پس این نامه را به شخصی داد تا به شوهرش دادند . چون شوهرش از مضمون نامه مطلع شد عازم سفر بصره شد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۷:۳ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

مرد دو زنه ... حکایت های پند آموز

مردی دارای دو زن بود . زن اولی خیلی او را اذیت میکرد و شب و روز سبب اوقات تلخی او را فراهم میکرد . یکی از رفقایش را ملاقات نمو د . رفیقش دید که او خیلی کسل و پژمرده است . پرسید : رفیق شما را چه میشود که اینطور افسرده هستید ؟ در جواب گفت : می دانید که من دو زن دارم . اولی خیلی اذیتم می کند . رفیقش گفت من این نگرانی را رفع می کنم . امروز ظهر به منزل نروید و مطمئن باشید شب که به خانه رفتید خانم در نهایت گرمی از شما استقبال و پذیرائی خواهد کرد . سپس آن مرد ظهر به منزل دوست دوزنه خود رفته در زد و پرسید : آقای دو زنه تشریف دارند ؟ خانم فهمید همه میدانند که شوهرش دارای دو زن است . جواب داد : خیر ، ظهر نیامده است . اگر آمد به او بگویم چه کسی او را کار داشت ؟
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۷:۰ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

سم

سم

دختري ازدواج کرد و به خانه شوهر رفت ولي هرگز نمي توانست با مادرشوهرش کنار بيايد و هر روز با هم جرو بحث مي کردند.

عاقبت يک روز دختر نزد داروسازي که دوست صميمي پدرش بود رفت و از او تقاضا کرد تا سمي به او بدهد تا بتواند مادر شوهرش را بکشد!

داروساز گفت اگر سم خطرناکي به او بدهد و مادر شوهرش کشته شود، همه به او شک خواهند برد، پس معجوني به دختر داد و گفت که هر روز مقداري از آن را در غذاي مادر شوهر بريزد تا سم معجون کم کم در او اثر کند و او را بکشد و توصيه کرد تا در اين مدت با مادر شوهر مدارا کند تا کسي به او شک نکند.

دختر معجون را گرفت و خوشحال به خانه برگشت و هر روز مقـداري از آن را در غـذاي مادر شوهـر مي ريخت و با مهرباني به او مي داد.

هفته ها گذشت و با مهر و محبت عروس، اخلاق مادر شوهر هم بهتر و بهتر شد تا آنجا که يک روز دختر نزد داروساز رفت و به او گفت: آقاي دکتر عزيز، ديگر از مادر شوهرم متنفر نيستم. حالا او را مانند مادرم دوست دارم و ديگر دلم نمي خواهد که بميرد، خواهش مي کنم داروي ديگري به من بدهيد تا سم را از بدنش خارج کند.

داروساز لبخندي زد و گفت: دخترم ، نگران نباش. آن معجوني که به تو دادم سم نبود بلکه سم در ذهن خود تو بود که حالا با عشق به مادر شوهرت از بين رفته است.

love_comments_09.gif

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۶:۵۰ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

داستان دو شهر


داستان دو شهر

مسافری نزدیک شهر بزرگی از زنی که کنار جاده نشسته بود پرسید: مردم این شهر چگونه اند؟


زن گفت: مردم شهری که از آن آمده ای چگونه بودند؟

مسافر پاسخ داد: بسیار بد، غیر قابل اعتماد و از هر نظر نفرت انگیز.

زن گفت: مردم این شهر نیز چنین اند.

هنوز مسافر اول نرفته بود که مسافر دیگری از همان شهر رسید و راجع به مردم آن شهر سوال کرد.

باز هم زن در مورد مردم شهری که مسافر از آن جا آمده بود سوال کرد.

مسافر دوم گفت: آن ها مردم خوبی بودند. راستگو، سخت کوش و بسیار بخشنده. از این که آنجا را ترک کردم غمگینم.

زن خردمند پاسخ داد: پس آن ها را در شهری که پیش رو داری باز هم خواهی یافت.

 


انسان هر جوری که باشه دیگران رو همونجوری میبینه در واقع دیگران ایینه ی هستن که ذات و درون خودمونو به ما نشون میدن

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۶:۴۸ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

حکایت خاتون و حکیم

می گویند روزی روزگاری در ولایتی از ولایات خدا ، خاتونی زندگی می کرد. او هشت بچه قد و نیم قد داشت و از صبح تا شب سرگرم شست و شوی و رفت و روب و پخت و پز بود. روزی متوجه شد با این که اشتهائی برای خوردن ناهار و شام ندارد اما روز به روز چاق و چاق تر می شود. با خود اندیشید که اگر وضع اش چنین پیش برود و وزن اش یشتر از این شود پاهایش توان حرکت نخواهند داشت و زمین گیر خواهد شد و والی آخر . هراسناک به حکیم ولایت شان مراجعه کرد و گفت :« آقای حکیم فکر می کنم بیمار شده ام و بیماری ام هم خطرناک است. از صبح تا شب هیچ چیز نمی خوردم و روز به روز بر وزنم اضافه می شود.»


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ شهریور۱۳۸۹ساعت ۵:۴۵ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

عکس های تاسف انگیز از زن ذلیل ها (طنز)

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت ۷:۵۲ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

عکسهای خنده دار سری اول

برای دیدن بقیه عکسها برید به ادامه متلبادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت ۶:۵۴ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

حسادت


زن کد خدا:کدوم گوری بودی؟هرجا تا حالا بودی برو همون جا.

کد خدا :غلام علی مرده بود من رفتم از دخترشاحوال پرسی کنم.

زن کد خدا :پس حالا برو خونه غلام علی وپیش دخترش بمون  وفردا بیا  محضر منو طلاق بده.

توی محضر،قاضی به کد خدا گفت:خب چرا به زنت نگفتی که دختر اون مرحوم یک سالشه؟

کد خدا گفت آخه می ترسیدم از تصمیمش منصرف بشه!

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت ۶:۱۱ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

دو چرخه سوار

یک پسر دانشجو که با یکی از دختران دانشکده نامزد شده بود ،در هر فرصتی سعی میکرد پیش او خود نمایی کندو نامزدش را از مهارتهای خودش شگفت زده کند.اما همیشه وانمود میکرد متوجه حضور نامزدش نیست.یک روز دختر دانشجو برایی مراجعت از دانشکده به منزل سوار اتبوس شد و پسر هم وقت را غنیمت شمرد وپرید روی دو چرخه اش  وبا اتوبوس کورس گذاشت.اتوبوس در ایسگاه ایستاد و پسر جلو افتاد.اتوبوس دوباره راه افتاد وپسر در حالی که  مطمئن بود  دختر قدرت وسرعت وی د ر دوچرخه سواری را نظاره میکند،گاهی یواشکی سرش را به عقب  بر میگرداند و سرعت خود را کم و زیاد میکرد تا هم نامزدش را ببیند و هم از اتوبوس جلو باشد.چندین بار سرش را به عقب بر گرداند و خوشحال و مغرور بود که نامزدش او را دیده است که چگونه با قدرت از اتوبوس جلو زده است.در حالی که پسر د عالم خیال سیر میکرد وبا سرعت رکاب میزد وسرش به عقب و متوجه اتوبوس حامل نامزدش بود،سرش را متوجه جلو خودش کرد ،اما دیگه دیر شده بود،زیرا درست در فاصله یک متری وی  یک کامیون آهک کنار خیابون خالی کردهبودند..

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت ۵:۵۱ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

آب تنی دخو .

دخو در کنار یک  استخر  لباسهایش را کند و روی الاغش گذاشت  و پرید  توی آب و  مشغول آب تنی شد دزدی آمد و لباسهای  دخو را دزدید . دخو که از استخر خارج شد ،دید لباسهایش روی الاغ نیست.دخو فکر کرد.به ناچار پالان الاغش را روی خودش گذاشت و افسار الاغ را باز کرد و آن را به طرف خانه اش هی کرد . سر راه خانه تا از دور کسی رو می دید،شروع میکرد به چهار دست و پا راه رفتن . مردی از او پرسید:دخو چرا چهار دست وپا راه میری و پالان الاغت را بر پشتت گذاشته ای؟دخو گفت:من دخو نیستم،من کره الاغی هستم که به دنبال مادرش راه میرود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت ۴:۷ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

زن و شوهر در رمضان

 زن و شوهر در رمضان

بقلم: جمال ماضی
ترجمه: عبدالغفور گردهانی

زمانی که مانند ندارد
این هنگامه زمان پرسودی برای زن و شوهر است، فرصتی برای دو نفر که روزانه در هر غنیمتی با همدیگر همکاری کنند. کسی که در این زمان سودی نبرد پس کی بهره‌مند می‌شود؟ پیامبر خدا(ص) می‌فرماید: هر عمل فرزند آدم برای اوست جز روزه که برای من است و من پاداش آن را می‌دهم.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۰:۶ قبل از ظهر  توسط محمد   | 

مدارس

وضعیت مقطع ابتدائی:
درسال 1350 مدرسه ابتدایی دو کلاسه با یک دفتر بنا گردید ودر سال1360 تسط اهالی روستا این مدرسه تعمیر شد ودر سال 1372 یک کلاس به آن اضافه گردید ودر سال 1381 توسط منطقه آزاد قشم وخیرین این روستا باز یک کلاس دیگربه آن اضافه گردید که در حال حاضر مجموعاً دارای چهار کلاس ویک دفتر می باشد. ودر سال 1384 به دلیل زلزله توسط سازمان آموزش وپرورش کلاسها را کاملاً باز سازی کرده واز نوساخته که حالا دارای 5 کلاس ویک دفتر می باشد.
درضمن دراین دوره دانش آموزان دختروپسرباهم دراین مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
اما از نظر استقبال مردم در فرستادن فرزندانشان به مدرسه ابتدایی اینگونه برداشت می- شود که مردم محله سرکوه نسبت به آموزش وپرورش نه تنها کم تفاوت بلکه بی تفاوت بوده وعلت آن پایین بودن آگاهی آنها نسبت به این امر مهم وبنیادی وعلت دیگر ضعف مالی واقتصادی آنها نام برده می شود.
 
وضعیت مقطع راهنمایی ودبیرستان:
بعضی از دانش آموزانی که از طرف والدین مورد پشتیبانی وتوجه قرار می گیرند برای ادامه ی تحصیل مجبوراند به صورت عبوری بر روی جاده ها به یکی از دو روستای کاروان وتوریان روانه شوند، که تا قبل از باز گشایی مدرسه راهنمایی دخترانه روستای کوشه، دختران از ادامه ی تحصیل محروم بوده اند همان گونه که دانش آموزان پسر که مقطع راهنمایی را به اتمام رسانده بودند برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان در سنین ماضی به علت دوری دبیرستان از این مناطق ومشکل وایاب وذهاب وضعف مادی واقتصادی مردم این محدوده، وبی اهمیتی آنها نسبت به این مسئله سبب گردیده است که آن ها نتوانند به آن دوره دست یابند ومدارج عالیه را طی نمایند. لذا با نگاهی کوتاه به آماری که ذکر خواهد شد خود گویای این مطلب است .
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۴۱ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

مکتبخانه:

در قدیم که مدارسی در این روستا وجود نداشته افرادی متدین، مصلح ودلسوز در منازل خود در حد توان، مشغول به تدریس بوده وآنچه که از گذشتگانشان به انها رسیده در طبق اخلاص نهاده وبه نونهالان جامعه بدون چشم داشتی تقدیم می کردند ودر حال حاضر به تبع آنان از نسلشان جوانانی راه آنان را ادامه داده ودر اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان مشغول آموزش قرآن برای آنها می شوند.
 
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۳۹ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

مساجد

این روستا در حال حاضر دارای چهار مسجد می باشد.

1-عبد الرحمن بن عوف یا آل کمال(معروف به مسجد کوچک)

2-مسجد شیخ محمد مهدی (مسجد جامع - محله ی گل بدامان-معروف به مسجد گپ)

3-مسجد العتیبه (محله ی سرکوه)

4-مسجد زبیر (محله ی سراؤن مسجد)

مسجد العتیبه (محله ی سرکوه)
اما مسجد سراؤن به همت مردم متدین وسخاوتمند این روستا بنا گردیده وبه علت وابستگی وعلاقه شدید مردم آن دوره به یاران پیامبر وبه انگیزه وهدف زنده نگاه داشتن نام ویاد آن یاران با وفا نام این مسجد رابنام یکی از مهاجرین نام گذاری کردند. وبعد از گذشت سال های متمادی این مسجد توسط خیرین در تاریخ 1356 بنا گردیده ونام مجدد برآن متصوب شد.
وبه تبع آن مسجد مسجد جامع در سال 1358 بنا گردیده و نام آن به اسم یکی از شخسیت های برجسته اجتماعی، علمی، مذهبی این روستا نام گذاری شده است.
اما مسجد العتیبه چند سالی بیش نیست که توسط بانوی خیریه ای بنام العتیبه بنا گردید.
مسجد زبیر نیز به دست یکی از خیرین روستا به نام محمد زبیر در سال 1383 بنا گردیده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۳۷ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

تاریخچه روستا:

تاریخچه روستا: نخل
روستای گل بدامان یکی از روستاهای قدیمی بوده که با توجه
به وجود اثر قدیمی کهنی ختیف ومقبره های زیاد متعدد و تاریخهایی
که بر روی سنگ نوشته های قبر حک شده است، گذشته بس دور
دارد که برای بدست آوردن آن نیاز به تحقیق بیشتر دارد.
و با توجه به آثار مشهود از بناهای ویران شده و اقوالی که
تأیید کننده آن است این گونه فهمیده می شود که ساختان ها و
محل سکونت مردم این روستا در قدیم پایین تر از محل کنونی بوده و جمعیت بیشتری داشته است.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۲۸ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

آثار تاریخی

الف) کهنی ختیف:
غاری است با طول 125 متر و دهانه ای با قطر 3 متر که از یک طرف کوه شروع و به طرف دیگر خاتمه پیدا می کند و در اول محله سر کوه قرار دارد در صورتی که آشغال و خاک هایی که در آن جمع شده بیرون آورده شود افراد به راحتی می توانند از آن عبور نمایند.
این غارمشخص نیست که بصورت طبیعی و یا توسط بعضی از افراد به هدف امر خاصی درست شده است و از این غار در حال حاضر به عنوان مسیر آب باران برای نخلستان های بعضی از شهروندان استفاده می شود و این که چرا به این اسم نامیده شده اطلاعات کافی پیدا نشده است.
ب) چهل دخترن:  
که همان چهل دختران است، تپه ای است در شمال شرقی محله سراوان واقع در قبرستان که بر روی آن چندین قبر مشاهده می شود و مشهور است که در زیر تپه چهل دختر مدفونند و گفته می شودکه علت دفنشان این بوده این دختران پاک در مسیری که برای تعلیم قرآن می رفتند از طرف بعضی افراد بی دین مورد هجوم قرار می گیرند و در همان حال قبل از این که مورد تجاوز قرار بگیرند همگی از پروردگارشان می خواهند که آن ها را از دست دشمنانشان نجات بدهد...
این گونه منقولات نه تنها در این جا بلکه در جاهای دیگر هم وجود دارد که تصدیق آن مشکل و نمی توان مهرتائید بر آن نهاد.
ج) سنگ نوشته های قبر:
درمیان انبوهی ازقبرهای گذشتگان به قسمتی ازقبرستان می رسیم وبه بعضی قبرها بر     می خوریم که کنار هم قرارگرفته وبرروی آنها سنگهایی بااندازه متفاوت که تقریباً بعضی ازآنها با طول 1.5 وباارتفاع نزدیک به یک وباعرض تقریباًنیم متر بگونه ای که درچهارطرف وبالای آن نوشته های دقیق ومنظم، زیبا، خوانا کهدربرگیرنده ی آیات قرآن شامل، آیه الکرسیازسوره ی مبارکه ی بقره ونام مرحوم باتاریخ وفات بصورت سال قمری همراه باتزئین حکاکی شده است وبرروی تکیه مسطح روی قبرگذاشته شده است که به مرور زمان این سنگ ها به علت قرار گرفتن در معرض سرما، گرما، باد، باران، رطوبت و سوانح طبیعی در حال از بین رفتن و نابودی قرار دارند. آن چه که برداشت می شود عمر این سنگ نوشته ها به 400الی 450 سال قبل خواهد رسید که نیاز به تحقیق بیشتر دارد.
د) سنگ آسیاب بزرگ:
درقدیم مردم آردشان راازدسترنج خودشان تهیه می کردند بعضی ها بوسیله آسیاب سنگی کوچک که در منزل داشتند گندم هایشان را به آرد تبدیل می کردند و بعضی که فاقد این وسیله در خانه بودند از آسیاب بزرگ استفاده می کردند که در حال حاضر آن سنگ آسیاب بزرگ در وسط روستا افتاده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۱۱ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

وضعیت اقتصادی

آن چه که در وضعیت اقتصادی در این جا به آن اشاره خواهیم کرد منابع در آمد در گذشته و حال خواهد بود که به صورت اختصار به هر یک از این دو خواهیم پرداخت.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۵ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

موقعیت جغرافیایی:

موقعیت جغرافیایی:
این روستا یکی از روستاهای دهستان رمکان از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم بوده که در 40 کیلو متری شهر قشم واقع شده است. که از جهات مخطلف به شرح زیر به روستاهای نام برده منتهی می شود
از جهت شمال شرقی به روستای کردوا
واز جهت شمال غربی به رستای زینبی
واز جهت غرب به روستای کاروان وکوشه
واز جهت جنوب به هیج روستایی منتهی نشده واز این جهت از طریق جاده آسفالت به جاده اصلی (سیدم) که از وسظ جزیره میگذرد متصل می شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۳:۵۰ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

شعر وشعر سرایان:

 
مرحوم شیخ مرشد درتاریخ 14/1/ 1355در قسمتی از ابیاتش که دررابطه با بنای آب انباراین روستا سروده اند می فرماید:
 
                     گربدان راکه اصل خیربرکت است           هم به خوبی کرم با همت است
بیشـــــتـر اندر کویــت و بوظـبـی             خدمتی را می کنند شایستــگی
نیش غربت می کشندنه بیش وبیش           تا بدست آرند نانی بهر خویش
از کمکـــهای فراوان و رشــاد               جمع کردند پولــــهایی را زیاد
یکــدر راگـرچــه محتاجــی دهــد              به زملیون ها یی تاجر گردهـد
گربـدان گـفتن غلـط باشـد چنـان               گل به دامان است آنکه عالی مکان

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۳:۲۴ بعد از ظهر  توسط محمد   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر